021-88282049

سامانه گندم، اولین و تنها سامانه خرید و فروش آنلاین گندم در ایران

سمولینا


سمولینا

سمولینا فراورده‌ای است که حاصل آسیابانی گندمی خاص به نام گندم دوروم میباشد. سمولینا ماده اولیه اصلی تولید ماکارونی بوده و دارای رنگدانه‌های طبیعی زرد رنگ و آنتی اکسیدان‌هایی است. دارای مقادیر فراوانی ویتامین، پروتئین، املاح و مواد مغذی مفیدی است که باعث افزایش کیفیت محصولات خمیری، که با آن تولید میگردند میشود.

نام این آرد از ریشه کلمه ایتالیایی semola به معنی سبوس گرفته شده است که آن نیز از کلمه simila نشات یافته است که کلمه ای با ریشه لاتین کهن به معنی آرد است که آن نیز از زبان یونانی و کلمه ای با عنوان ((semidalis به معنی ذره وام گرفته شده بود. بر اساس نظریه ای ممکن است که ریشه اولیه simila از کلمه samita در زبان سانسکریت که به معنی گندم بوده است گرفته شده باشد و یا حتی ریشه در زبان های سامی داشته و از ریشه «سمد» به معنی آسیاب کردن داشته باشد: مانند کلمهعربی سمید( samīd).

در صنعت تولید آرد، گندم آن‌قدر با غلتک‌های مخصوص آسیاب می‌شود تا کاملاً خرد شده و به آرد سفید تبدیل شود. در صورتی که در تهیه انواع ماکارونی‌ها بیشتر از آرد سمولینا استفاده می‌شود که تهیه‌اش یک مرحله کمتر از آرد سفید زمان می‌برد. برای تهیه آرد سمولینا، گندم‌ها کاملاً آسیاب نمی‌شوند؛ بلکه به صورت ذرات بسیار ریزی خرد می‌شوند. تهیه ماکارونی با آرد سمولینا کار بسیار رایج و معمولی است و هیچ کارخانه‌ای نمی‌تواند ادعا کند که چون ماکارونی‌اش را با این آرد تهیه کرده پس دارای امتیاز بیشتری نسبت به سایر کارخانه‌هاست زیرا تولید ماکارونی با آرد سفید به علت خوب شکل نگرفتن، کاهش کیفیت و وارفتن آن پس از پخت تقریباً کار غیرممکنی است.

هرچند هنوز در ایران فروش و مصرف آرد سمولینا رواج چندانی پیدا نکرده است اما بدلیل خواص این آرد از آن در تهیه غلات صبحانه وپودینگ ها می توان استفاده کرد.

  • شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران
  • ماهنامه نگاه هستي
  • -->